Funkcje biżuterii
Myli się ten kto uważa, że biżuteria jest wyłącznie dodatkiem do stroju i pełni jednie rolę dekoracyjną. Przez wieki ozdoby ze srebra i złota miały istotne znaczenie w życiu ludzi oraz odgrywały wielką rolę społeczną.
Biżuteria była od zawsze symbolem prestiżu i pozycji społecznej. To jakie ktoś nosił ozdoby i czy w ogóle je nosił wiele mówiło o człowieku. Wyższe warstwy społeczeństwa zawsze dbały o wyróżnianie się spośród innych, a noszenie biżuterii było jednym ze sposobów, by cel ten osiągnąć. Od tysięcy lat ozdoby odzwierciedlały i status i szacunek jakim cieszył się jej posiadacz w grupie. Z czasem niektóre rodzaje ozdób stały się oznaką władzy, a nawet boskości. Wszyscy znamy z lekcji historii znaczenie złotej korony, srebrnego pierścienia, noszonego przez biskupów czy królewskiego berła i jabłka. W ten widoczny sposób podkreślano pozycję władcy w państwie. Biżuteria stała się też symbolem naszych uczuć. Mężczyźni wręczają pierścionki zaręczynowe swym wybrankom, symbolem małżeństwa stały się złote i srebrne obrączki. Pierścionki, łańcuszki, medaliki i krzyżyki są oznaką naszej wiary i symbolem wyznawanej religii.
Złote lub srebrne sygnety otrzymujemy z okazji przyjęcia do jakiegoś ekskluzywnego środowiska, zaliczenia w poczet członków danej grupy. Biżuteria może być wyrazem uczuć patriotycznych i towarzyszyć nam jako pamiątka ważnych wydarzeń w naszym życiu, na przykład chrztu. Ozdoby ze szlachetnych metali są też lokatą kapitału, a wyroby odznaczające się szczególnymi wartościami artystycznymi są często uznawane za dzieła sztuki i jako takie, wystawiane w muzeach i galeriach dla szerokiego grona widzów.
Jak zostać projektantem biżuterii?
Zazwyczaj takie pytanie zadają osoby, które nigdy nie zrobiły żadnej biżuterii. Z reguły mają oni na nią mnóstwo pomysłów oraz szkiców. Nigdy nie nawinęli paciorka, wygięli drutu jubilerskiego ani nie dotknęli kombinerek by coś stworzyć. Tymczasem to od tego trzeba zacząć, trzeba nauczyć się robić biżuterię. Najważniejsze by nauczyć się podstaw tworzenia biżuterii. Tworzenie biżuterii to nie tylko siedzenie przy biurku ze szkicownikiem i przekazanie go komuś do wykonania. Potrzeba rozumienia materiałów, sposobu w jaki się noszą i jakie wrażenie robią. Wiele razy zdarza się, że to co wydaje się wspaniałym pomysłem okazuje się totalnym fiaskiem właśnie z powodu niedostatecznego rozumienia materiałów. Potrzeba wielu prób i błędów by tworzenie biżuterii stało się łatwe, no i oczywiście potrzeba wiedzy dotyczącej metali, kamieni, szkła i innych materiałów. Wiele egzemplarzy trzeba ponosić na sobie po to by sprawdzić czy poszczególny element "działa". Podstaw nie da sie pominąć.
Hurtownie półfabrykatów oferują swoim klientom zarówno detalicznym jak i zamawiającym towar na większą skalę szeroką gamę produktów, z których możliwe jest wykonanie praktycznie każdego wyrobu jubilerskiego. W ofercie w zależności od profilu firmy, znaleźć można praktycznie każdy rodzaj kamieni dostępnych na rynku, począwszy od pereł poprzez cyrkonie, opale, ametysty, granaty i wiele, wiele innych. Wydaje się jednak, że największym zainteresowaniem cieszą się srebrne półfabrykaty: łańcuszki, przywieszki, odlewy, druty, bigle i inne. Klientami przestają być już tylko rzemieślnicy i jubilerzy wytwarzający biżuterię a coraz częściej zaczynają to być również indywidualne osoby, nie zawiązane do tej pory z branżą. Hurtownie muszą zmieniać nieco dotychczasowy profil swej działalności, aby nadążać za zmieniającym się rynkiem – dlatego też w większości istnieje możliwość detalicznej sprzedaży. Obniżają ceny produktów i na bieżąco śledzą zapotrzebowanie na rynku w celu przyciągnięcia coraz większej liczby klientów. W dobie kryzysu coraz bardziej popularne staje się samodzielne wykonywanie biżuterii czy to na własny użytek czy też w celu sprzedaży. Amatorska biżuteria staje się alternatywą dla sklepów jubilerskich, gdyż są to ciekawe, często bardzo oryginalne wyroby w atrakcyjnych cenach. Jest to szansa na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, nawet w nie wielkim zakresie ale przynoszącej zyski. Szczególnie widoczne jest to w sprzedaży internetowej, gdzie ogromnym zainteresowaniem cieszą się wytwarzane kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy breloki na które stać praktycznie każdego!!!