Szmaragd- Jest szczęśliwym klejnotem zakochanych
Nazwa tego kamienia wywodzi się z greckiego słowa smaragdos i ma przypuszczalnie staroindyjskie lub semickie pochodzenie. Słowo to oznacza "zielony kamień"
Razem z rubinem, szafirem i oczywiście diamentem stanowią najtwardsze minerały znane człowiekowi. Zgodnie z nazwą, barwa szmaragdu waha się między jasnozieloną, poprzez trawiastozieloną, aż do ciemnozielonej, a zawdzięcza je domieszkom chromu i wandalu. Ocena wartości szmaragdu zależy od barwy, tego czy kamień pozbawiony jest zanieczyszczeń, oraz od ich ogólnie pojmowanej jakości. Najwartościowsze są te ciemnozielone, czyste, bez zmętnień – bywają cenniejsze nawet od diamentów. Od dawien dawna stanowiły chlubę królewskich skarbców. Szmaragdy szlifuje się specjalnym szlifem schodkowym, zwanym szmaragdowym. Oprócz tego stosuje się szlify brylantowy, gwiaździsty, lub mieszany. Do wieku XIX na rynku światowym prym wiodły szmaragdy pochodzące z Kolumbii, dopiero później odkryte zostały złoża Uralu, w Ameryce Północnej, Austrii, Afryce Południowej, Indiach i Zimbabwe.
Unikatową zieleń szmaragdu trudno jest opisać słowami, być może dlatego powstało odrębne określenie – „szmaragdowa zieleń". Barwa ta, pełna żywiołu i głębi, ma w sobie dynamizm i tajemniczość, dzięki której te oryginalne kamienie od wieków zachwycają swym pięknem.
Szmaragd od wieków uważny jest za kamień potrafiący wyrazić zmienne nastroje. Starożytne kroniki odnotowały, że Cezar zbierał szmaragdy z uwagi na przypisywane mu właściwości lecznicze i do dzisiaj niektóre poradniki paramedyczne opisują te cechy kamienia.
Szmaragd należy do grupy berylu i jest jej najszlachetniejszym, najbardziej pożądanym reprezentantem. Pierwiastkiem odpowiedzialnym za niecodzienną, szmaragdową zieleń jest tlenek chromu.
Do historii przeszło wiele szmaragdów, które wartością i sławą nie ustępują najwspanialszym diamentom czy rubinom. W muzeach Londynu, Nowego Jorku, skarbcach Rosji oraz skarbcach perskich klejnotów koronnych zgromadzone są najwspanialsze okazy o masie wielu setek karatów. Jednym z najcenniejszych okazów jest klejnot skarbca wiedeńskiego – dzbanek wysoki na 12 cm, wyrzeźbiony z jednego kryształu szmaragdu o masie 2205 karatów.
Szmaragd z reguły wiedzie życie trudne i burzliwe. Sam musi sobie radzić ze wszystkimi kłopotami, co pozwala mu nabrać odpowiedzialności. Chętnie bierze na siebie rozliczne obowiązki, co sprawia, że otoczenie go wykorzystuje. Ale Szmaragdy rzadko się skarżą. Przeciwnie, chętnie pomagają innym. Pracowite i energiczne cieszą się czasem, zasłużenie, opinią osób obdarzonych słomianym zapałem, nie potrafiących zrealizować wszystkich pomysłów i zamierzeń. Dlatego rzadko osiągają prawdziwe sukcesy, wymagające wytrwałości i skoncentrowania się na jednym celu. Szmaragdy mogą się podobać. Pełne uroku, budzą zainteresowanie, co pozwala im długo szukać i wybierać. Bywają jednak łatwowierne, chętnie także wiążą się z kimś, kto własnym zdecydowaniem potrafi przełamać ich wahania. Dlatego bywają w miłości nieszczęśliwe.
Wierzenia:
Uważa się, że jego zielona barwa wpływa kojąco, wzmacnia nerwy, łagodzi podrażnienia, ponieważ jest to barwa otaczającej nas przyrody. Działa też leczniczo na narząd wzroku.
Niektórzy wierzą, że szmaragd porywa do walki ze słabościami i ułomnościami natury ludzkiej. Zsyła próby, aby zebrać doświadczenie i daje szanse na rozwój duchowy. Przynosi wyciszenie emocjonalne, sprzyja harmonii, ukojeniu, wpływa na poprawię nastroju, ucisza gniew. Sprzyja również jasnowidzeniu osobie, która posiada wysokie zalety duchowe. Jest szczęśliwym klejnotem zakochanych, chroni swego właściciela przed zdradą.
To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem Byka, Raka, Koźiorożca,
Jest klejnotem tylko dla wybranych, ludzi mocnych, zdecydowanych.
Słynne szmaragdy:
Jest wiele słynnych szmaragdów, które nie zostały pocięte i stoją w muzealnych gablotach na wystawie. Największym z nich jest "Książę Devonshire" sześciościenny graniastosłup wysoki na 6 cm o średnicy 5 cm, ważący 1 383.95 kt. Inne to "Patricia", "Mogul" lub "Gahala".
Spośród kamieni oprawionych najsłynniejsze są:
• Korona Andów - złota korona ważąca ponad pół kilograma, w którą oprawiono ponad 453 szmaragdy pochodzące ze skarbca Inków. Największy szmaragd umieszczony w koronie ważył 45 kt, z jej sklepienia wisiało 17 kamieni oszlifowanych na kształt łzy. Wszystkie szmaragdy umieszczone w koronie ważyły w sumie 1500 kt.
Korona została stworzona przez mieszkańców pewnej kolonii, w podzięce Matce Bożej za uratowanie jej przed wielką plagą z 1590 r. Tworzono ją przez sześć lat, po tym czasie umieszczono ją w świątyni i postawiono straż, która pilnowała korony dzień i noc. Jednakże pewnego dnia dotarły do mieszkańców pogłoski, że wokolicy grasują groźni złodzieje i koronę zdecydowano się ukryć. Aktualne miejsce ukrycia korony jest nieznane.
• Szmaragd Mackay ważący 167.97 kt został wydobyty w kopalni Muzo, w Kolumbii.
• Tiara byłej władczyni Iranu zawiera 7 dużych szmaragdów ważących od 10 do 65 kt.
• Chalk Emerald - kamień o niezwykłej czystości o głębokiej, zielonej barwie ma masę 37,82 kt.
Występowanie szmaragdów:
Najbardziej znaczące złoża szmaragdów występują w Kolumbii. W północnej części tego kraju znajdują się sztolnie pamiętające jeszcze czasy Inków. Drugim co do wielkości producentem szmaragdów jest Brazylia. Szmaragdy brazylijskie, w porównaniu do kolumbijskich, są przeważnie żółtawozielone i stosunkowo czyste.
Inne złoża znajdują się w Zimbabwe, Afryce Południowej, na Uralu. Znaczenie historyczne mają złoża w Górnym Egipcie pamiętające czasy Kleopatry.
Produkty biżuteri ze szmaragdem znajdują się w naszej ofercie: