Rubin - odbudowuje wiarę i optymizm
Nazwa rubinu pochodzi od jego barwy czerwonej (łac. rubens) oznacza po prostu „czerwony”. Rubin to kamień szlachetny z rodziny tlenków, bardzo rzadka czerwona odmiana Korundu. Rubin wraz Szafirem są najtwardszymi minerałami zaraz po diamencie. Rubiny zawdzięczają swą czerwoną barwę atomom chromu, natomiast za ich brązowawy odcień odpowiada żelazo. Kryształy najlepszej jakości i z najwyżej cenionym kolorem głębokiej czerwieni o niebieskim odcieniu (tzw. kolor „gołębiej krwi”) pochodzą z Birmy. Zdarzają się okazy Rubinu posiadające igiełkowe wrostki rutylu przypominające sześcioramienną gwiazdę, a Rubin, który je posiada nazywany jest Rubinem gwiaździstym. Wcześniej jako rubiny określano również inne kamienie o czerwonej barwie, m.in. czerwone spinele i czerwony granat. Czerwień z różnych kopalni jest wprawdzie odmienna, lecz nie może ona być podstawą określenia pochodzenia rubinów, ponieważ w każdym złożu mogą występować złoża różniące się odcieniem. Barwa w rubinie często rozkłada się nierównomiernie, w postaci prążków lub plamiście.
Właściwości:
Rubin jest „kamieniem obfitości i dynamizmu”. To jeden z tych minerałów, które najsilniej oddziaływuje na wiele sfer życia równocześnie. Osobom zgaszonym lub wypalonym, potrzebującym energii, przywrócona zostaje pasja i chęć działania, a życie staje się prostsze i przyjemniejsze. Osobom myślącym negatywnie lub rozczarowanym życiem - odbudowuje wiarę i optymizm. Aktywność psychofizyczna, odwaga w podejmowaniu trudnych decyzji oraz ugruntowująca pewność siebie powracają, aby znów poczuć sens życia w tym, co najbardziej istotne - w rodzinie, pracy, przyjaźni czy po prostu w naturze. Energia Rubinu wpływa zarówno na dostatek uczuć w naszych osobistych relacjach, na godną pozycję społeczną i zdrowy prestiż w pracy zawodowej. Entuzjazm nie opuści nas nawet w trudnych sytuacjach. Jednak przede wszystkim Rubiny oddziałują na obfitość naszego związku intymnego oraz przyciągają do nas pozytywnych ludzi i zdarzenia.
Z drugiej strony - jeśli nie potrafimy usiedzieć w miejscu, trzeciego dnia urlopu chcemy wracać do pracy, pociąga nas wszystko to, co zwiększa poziom adrenaliny we krwi - podczas noszenia Rubinu zharmonizujemy nasz wewnętrzny ogień i uspokoimy myśli, by móc funkcjonować i czuć się dobrze odpoczywając i ładując akumulatory „tu i teraz”.
Rubin przypisany znakom zodiaku: Baran.
Rubin wg medycyny niekonwencjonalnej:
Skałą macierzystą rubinów są marmury, gnejsy, amfibolity i rzadko bazalty. Zawartość rubinów w skale macierzystej z ekonomicznego punktu widzenia jest jednak zbyt niska, dlatego rubiny wydobywa się ze złóż aluwialnych, wykorzystując duży ciężar właściwy i stosując metodę wypłukiwania. Metody eksploatacji w wielu krajach są wciąż prymitywne i nie zmieniły się od stuleci.
Najważniejsze złoża występują w Birmie, na Sri Lance, w Tajlandii i w Tanzanii.
Od wieków eksploatuje się złoża w Birmie koło Mogoku, dostarczające rubinów o barwie krwi gołębiej i cieszące się sławą najlepszych na świecie, choć duże egzemplarze trafiają się rzadko.
Rubiny pochodzące z Tajlandii zwykle są brązowawe i fioletowawe. Tajlandzkie kopalnie mieszczą się koło Chantaburi na północny wschód od Bangkoku, gdzie wydobywa się rubiny z gliniastych żwirów w szybach dochodzących do 8 metrów głębokości.
Na Sri Lance rubiny pozyskuje się w rejonie Ratnapura w południowo-zachodniej części wyspy ze złóż okruchowych i mają one barwę jasnoczerwoną do malinowoczerwonej.
Inne złoża występują w Afganistanie, Australii w Queensland i Nowej Południowej Walii, Brazylii, Indiach, Kambodży, na Madagaskarze, w Malawi, Pakistanie, Nepalu i Zimbabwe.
Najbardziej pożądanym kolorem jest tzw. barwa gołębiej krwi, czyli czerwona z lekkim niebieskawym odcieniem.
W rubinie często występują wrostki w postaci minerałów innego typu, kanaliki, pęknięcia, struktury związane ze wzrostem. Nie stanowią one o gorszej jakości, lecz przeciwnie, świadczą o autentyczności kamienia w porównaniu do podobnie wyglądających syntetyków.
Pielęgnacja i środki ostrożności:
Rubin wystarczy opłukać zimną wodą a następnie umieścić na krótko w nasłonecznionym miejscu, aby naładował się energią słoneczną. Należy szczególnie uważać na miejsca z wysoką temperaturą, gdyż pod jej wpływem Rubin może stracić swoją intensywną barwę.
Ponieważ rubin jest kruchy, należy zachować ostrożność podczas szlifowania i oprawy.
Przykładowe produkty biżuterii znajdują się w naszej ofercie: